Ostatní

Bojujete doma s dieťaťom bez záujmu o čítanie? Skúste niektorý z týchto nápadov

Ak sa pozrieme do našej minulosti, tak ani väčšina dnes dospelých ľudí si nevybudovala k čítanie práve ten najsilnejší vzťah. A to sa stále bavíme o dobe, kedy sme síce mohli tráviť veľa času vonku, ale v domácnosti sme mali zábavy oveľa menej. A to sa rozhodne nedá povedať o dnešnej generácii.

Je tak veľmi prirodzené, že sa u detí smerom na čítanie nachádzajú pozitívne vzťahy naozaj len veľmi zle. My vám dnes ale poradíme niekoľko trikov, ako možno u dieťaťa nakoniec lásku na čítanie dokážete prebudiť.

Skúste nájsť dostatočne zaujímavé čítanie

Knihy, ktoré deti musia mať ako povinné čítanie, je dosť často na míle vzdialené tomu, po čom by samotné dieťa siahlo. A to je problém, ktorý môže onú nenávisť k čítaniu minimálne začať a veľmi dlho nepríjemne priživovať. Skúste tak prezrieť najlepšie hodnotené knihy v rámci daných žánrov, ktoré by dieťa mohli zaujímať a skúste mu ich ponúknuť. Možno sa v nich predsa len dokáže nájsť a samo začne vyhľadávať takú literatúru, pri ktorej sa bude cítiť naozaj dobre.

Porovnaj si film s knižkou

Nie je žiadnou náhodou, že sú v prevažnej väčšine prípadov najobľúbenejšie knihy aj sfilmované. Silné príbehy skrátka tiahnu nielen medzi riadkami textu, ale aj priamo na filmové plátna. Pre deti sú pritom obľúbené sfilmované príbehy zaujímavou motiváciou. Každý totiž veľmi dobre vie, že vo filme vždy padne iba zlomok informácií, oproti tým, ktoré môžeme nájsť priamo v knižkách ako takých.

Ďalšou zásadnou výhodou je v tomto prípade aj ten fakt, že vidieť film a následne čítať knižku, dokáže podporiť možnosť vybavovať si dej. Aj pre detskú fantáziu tak môže ísť o veľmi prospešnú záležitosti.

Skúste nájsť spoločnú reč

Najlepšou možnosťou je vždy nájdenie spoločnej reči. To bolo vždy jasné. Zásadné je hlavne to, aby ste na dieťa zbytočne netlačili. Zájdite spoločne do knižnice, alebo poprípade nahliadnite do online knižnej databázy. Spoločne sa tak môžete dostať k dielam, ktoré dosť možno nakoniec budú motivovať k prečítaniu nielen dieťa, ale dokonca aj vás samých! Možností je skutočne ohromné množstvo.

Mohlo by se vám také líbit...