Ostatní

Jaká vyšetření podstoupit v těhotenství?

Devět měsíců, než přijde na svět nový život. Jakkoliv se může zdát tento čas zdlouhavý, uteče rychle jako voda a maminka se bude chystat k porodu. Jak bude porod probíhat a jak na něj bude rodička vzpomínat, je z deseti procent náhoda a z devadesáti příprava. A aby mohla být příprava optimální, musí bát maminka nejen dobře poučena, ale i adekvátně zdravotně sledována.

Oblíbeným teoretickým průvodcem po celou dobu těhotenství je interaktivní portál Modrý Koník. Jedná se o internetový portál, který se zabývá vším, co k těhotenství, porodu a následné péči o dítě patří. Na adrese www.modrykonik.cz najdete nejrůznější skupiny, fóra, poradny, diskuse, soutěže, recenze i bazárek. To nejdůležitější, co umí portál každé ženě dát, je empatie a upozornění na zásadní okamžiky, které ji během gravidity čekají a které není dobré podcenit.

Poradny, ultrazvuky, odběry

I zcela zdravá žena musí během těhotenství podstoupit celou řadu preventivních vyšetření. Vyšetření během těhotenství lze rozdělit na screeningová, diagnostická, doporučená a doplňková.

Kromě klasické docházky ke gynekologovi do těhotenské poradny, čekají každou nastávající maminku vyšetření, zvaná prvotrimestrální screening. Jedná se o kombinovaný test, který má odhalit případné vývojové vady plodu. Vyšetření spočívá v odběru krve, podrobném ultrazvuku, kterého je součástí i NT test (měření šíjového projasnění) a přebírání rodinné anamnézy. Z medicínského hlediska se jedná o zásadní vyšetření na začátku těhotenství, provádí se od 10. do 14. týdne těhotenství.

Eliminace rizika vývojových vad

Druhotrimestrální screening neboli genetický ultrazvuk se provádí kolem 20. týdne těhotenství. Lékař se znovu zaměřuje na možné vývojové vady. Gynekolog vyšetřuje hlavičku, krk a srdce se zaměřením na 4 dutiny, bříško, ve kterém se již nacházejí žaludek, ledviny a močový měchýř, eviduje se počet cév v pupeční šňůře, poloha miminka a umístění placenty.

Ultrazvuk přináší odhad hmotnosti miminka a posouzení, zda tento údaj souhlasí s aktuálním týdnem těhotenství, měří se výstelka děložní stěny, páteř a jednotlivé končetiny, zda je miminko správně otočeno a samozřejmě genitálie. Pokud doposud maminka neznala pohlaví miminka, v této chvíli již bude viditelné a rozeznatelné s 100% jistotou.

Jdeme do finále

Poslední detailní ultrazvuk se provádí kolem 30. týdne těhotenství a jeho součástí je také flowmetrie, což je měření průtoků krve v důležitých cévách. V průběhu těhotenství by maminka měla podstoupit testy z odběru krve, jako je triple test, který vylučuje ukazatele Downova syndromu. Od 24. do 28. týdne těhotenství se dělá test na těhotenskou cukrovku, jenž spočívá v glukózovém tolerančním testu. Těsně před porodem je pak indikován test na streptokoka skupiny B, který je v případě pozitivy přeléčen antibiotiky, aby nebylo při průchodu porodními cestami infikováno dítě.

Pokud vás zajímají další podrobnosti k těhotenským vyšetřením, navštivte v úvodu zmíněné stránky Modrého koníka, kde se dozvíte více.

Mohlo by se vám také líbit...