Novinky, Ostatní, Tipy & rady, Vzhled & krása

Tipy, jak správně prát podprsenky

Jistě, je snadné se podívat na štítek na podprsence a přečíst si výrobcem doporučený způsob čištění. Hádám však, že všichni – alespoň občas – tyto pokyny ignorujeme a raději hodíme podprsenky do pračky a budeme tomu říkat den. Bohužel je to asi nejhorší způsob čištění těchto jemných oděvů.

Ať už je to nádherná krajková věc nebo vaše oblíbená podprsenka s tričkem, byla navržena s ohledem na estetiku a strukturální integritu. První dělá to dobře; ten druhý poskytuje podporu. Zničit jeden nebo oba z nich znamená buď vyhodit peníze do odpadu (když vyhodíte podprsenku, protože se po příliš mnoha pracích cyklech znehodnotí), nebo obětovat podporu a riskovat zdravotní problémy prsou, jako jsou strie a odřeniny .

Abychom vám pomohli vyhnout se těmto následkům, shromáždili jsme odborné tipy pro správné mytí podprsenky. 

Proč byste si měli prát podprsenky ručně?

Zatímco některé podprsenky – například ty, které jsou vyrobeny z pevných látek a bez kostic, nebo některé sportovní podprsenky – mohoudát do pračky, to u většiny z nich neplatí. Mnoho podprsenek je vyrobeno z křehkého materiálu, jako je krajka nebo hedvábí, na rozdíl od obyčejné staré bavlny; jejich štítky pravděpodobně doporučují mytí rukou, takže tento návod nepřehlédněte. Dr. Laundry (expert na praní) souhlasí s tím, že ruční praní může být dobrý nápad, a poukazuje na to, že design podprsenky, která má často kostice, zapínání na háčky a očka, nastavovače popruhů nebo zdobení, „může mít špatnou rozměrovou stabilitu při praní v pračce .“ I když podprsenku před vhozením vložíte do síťovaného sáčku na prádlo, drsný proces praní v pračce může narušit tvar podprsenky nebo poškodit látku (v důsledku tření při tření o jiné oděvy) – a nemusí vydržet tak dlouho bylo by to jinak.

Jaký je nejlepší způsob praní podprsenek?

Dr. Laundry má tipy pro ruční praní i praní podprsenek v pračce. Ruční mytí je obvykle ideální, ale všichni jsme zaneprázdněni – takže je dobré vědět, že v nouzi může být možností i mytí v pračce. 

Praní v pračce 

  • Některé podprsenky lze prát v pračce za předpokladu, že podprsenku nejprve uložíte do sáčku na prádlo ze síťoviny . Jak vysvětluje Dr. Laundry: „Když před praním vložíte podprsenku do síťovaného sáčku, nejen že podprsenku chráníte před zachycením o jiné kusy prádla, ale také zabraňujete kroucení a zamotávání ramínek kolem prádla. zbytek prádla, což je může vytáhnout z tvaru.“ Nejen, že tyto sáčky poskytnou vašim podprsenkám určitou extra ochranu, ale také zabrání tomu, aby vaše podprsenky po cestě potenciálně poškodily jiné kusy oblečení: ramínka volných podprsenek mohou „zamotat jiné kusy prádla do prádla a zabránit tomu, aby se tyto oděvy volně převalovaly během praní. řešení,“ říká Dr. Laundry.
  • Pokud má podprsenka zapínání na háček a očko, před přidáním do sáčku na prádlo jej zavřete. Do každé tašky vložte pouze jednu podprsenku. 
  • Vyperte si podprsenku pomocí jemného cyklu pračky studenou vodou.

Ruční mytí

Toto je nejbezpečnější sázka! Zde jsou kroky:

  1. Naplňte plastovou misku asi galonem studené nebo vlažné vody. 
  2. Přidejte lžíci tekutého pracího prostředku. 
  3. Použijte velkou plastovou nebo nerezovou lžíci k promíchání roztoku a pomozte pracím prostředkům rozptýlit se ve vodě.
  4. Přidejte podprsenku a jemně ji vmíchejte do čisticího roztoku. 
  5. Nechte 10 minut působit a poté důkladně opláchněte. Podprsenku nemačkejte ani nekruťte. 
  6. Po máchání zabalte podprsenku do čistého, suchého ručníku a vyždímejte. Tím odstraníte spoustu přebytečné vlhkosti. 

Ať už podprsenku perete v pračce nebo ručně, neměli byste ji dávat do sušičky. Dr. Laundry místo toho doporučuje předělat podprsenku a položit ji na čistý ručník, aby uschla na vzduchu. Varuje, že pověšení podprsenky na sucho může natáhnout ramínka, takže sušení naplocho je ideální.

Vyžadují různé tkaniny různé techniky praní?

Pokyny Dr. Laundry sice poskytují užitečnou šablonu pro praní podprsenky, ale varuje, že „s tolika různými možnými látkami je obtížné zobecnit pokyny pro péči, a to i pro stejný typ látky. Mohli byste mít podprsenku vyrobenou z polyesterového saténu, o který by bylo mnohem jednodušší pečovat než o podprsenku z hedvábného saténu.“

Jako jedna z nejchoulostivějších tkanin vyžaduje hedvábí spíše ruční praní, zatímco polyester je syntetický materiál, který lze snadněji vložit do pračky. Dr. Laundry také poznamenává, že kvůli jejich texturám a jemnému materiálu se mohou krajkové podprsenky ve stroji zaseknout. Vyzývá vás, abyste se podívali jak na pokyny pro péči, tak na látkové součásti na štítku podprsenky a podle jejich doporučení se řídili jejich doporučeními. V případě pochybností je rozumné zacházet se svými podprsenkami opatrně a předpokládat, že je nejlepší je prát ručně.

Mohlo by se vám také líbit...