Novinky, Ostatní, Vzhled & krása, Zdraví

Co je špatné držení nohou a jak se mu vyhnout?

Naše těla se mění, jak dospíváme – to je přirozený fakt. Zatímco některé změny jsou nevyhnutelné (jako jsou vrásky a šedé vlasy), jiným lze často předejít. Hrbolky spadají do druhé kategorie; tyto kostnaté hrbolky po stranách velkých prstů jsou obvykle způsobeny těsnými botami a vysokými podpatky – nikoli genetikou. Trvalý přechod na tenisky a sandály však k boji s vnady nestačí. Jakmile se prsty na noze stočí do úhlu a začne se tvořit kostnatý výrůstek, je těžké zastavit jeho koulování. Je to proto, že těsná obuv způsobuje špatné držení nohy, což problém ještě zhoršuje. Chcete-li lépe porozumět tomuto konceptu a tomu, jak aktivně bojovat proti vbočeným vbočím, pokračujte ve čtení níže.

Co je špatné držení nohou?

Postoj nohy je umístění nohy, když stojíte nebo chodíte. Dobré držení nohou je definováno jako: 1) vaše prsty směřují dopředu , když chodíte nebo stojíte; 2) vaše chodidlo se při chůzi a stoji přetáčí dopředu od paty k patě – nekutálí se dovnitř (pronace) ani ven (supinace). Takže ke špatnému držení nohy dochází, když se vaše prsty křiví, jako je tomu u vbočených kýt, nebo když se celá noha naklání dovnitř nebo ven.

Co způsobuje špatné držení nohou?

Existují čtyři hlavní příčiny špatného držení nohy , včetně zranění, genetiky (pokud se například narodíte s abnormálním postavením prstů), onemocnění (jako je artritida a jiné zánětlivé stavy) a těsné boty.

Těsné boty mohou způsobit špatné držení nohy tím, že prsty stlačíte k sobě, což změní, kde a jak noha nese váhu. Místo toho, abyste při kroku protlačili palec u nohy, začnete tlačit kolem palce u nohy. Tento pozměněný pohyb snižuje rozsah a zakřivení svalů klenby. Vyvíjí také tlak na stranu palce u nohy, což vede k (nebo zhoršuje) vbočené palce.

Dokážete přetrénovat špatné držení nohou a obrácené hrboly?

Správná obuv a cviky na chodidla nemusí nutně zvrátit vbočený palec . Tyto kroky jsou však stále cenné; mohou zmírnit vaše příznaky, jako je bolestivá chůze, a zabránit zhoršování stávajících vbočených vrásek. Zde je to, co doporučujeme:

  1. Noste boty s velkou špičkou. Dostatek prostoru kolem prstů jim poskytuje dostatek prostoru pro volný pohyb a stabilizaci chodidla. Chcete-li rychle otestovat, zda jsou vaše boty dostatečně prostorné, zkuste při nošení zavrtět prsty.
  2. Investujte do rozpěrek prstů. Oddělení prstů pomocí silikonových vložek pomáhá zmírnit tlak na straně palce nohy. Rozpěrky také umisťují vaše prsty na nohou do zdravé polohy. Při opakovaném používání zůstanou vaše prsty ve správném zarovnání.
  3. Cvičte toto cvičení nohou. Jak je ukázáno ve výše uvedeném videu na Instagramu, trénujte rolování od paty k prstům s roztaženými prsty. Myslete na to, abyste při pohybu drželi váhu uprostřed chodidla. 10 opakování na stranu, kdykoli si to během dne vzpomenete, je dobré místo, kde začít.

Sečteno a podtrženo? Pokud chcete vbočeným chlopním předcházet nebo jsou vaše vbočené chlopně v rané fázi, není příliš pozdě zapracovat na držení nohy. Jakákoli praxe je krokem správným směrem.

 

Mohlo by se vám také líbit...