Novinky, Ostatní, Tipy & rady

Metabolismus se ve středním věku nezpomaluje – a ve skutečnosti může být snazší zhubnout

Pokud jste si všimli, že s přibývajícím věkem číslo na vaší váze stoupá, možná jste pokrčili rameny a připsali to zpomalenému metabolismu, který údajně přichází s věkem. Není koneckonců všeobecně známo, že přibírání na váze je snazší – a hubnutí je mnohem těžší – po 40 letech? Jak se ukazuje, možná ne tolik.

Osobně jsem vždy slyšel, že je normální přibrat jedno až dvě kila za rok počínaje středním věkem, a smířil jsem se s tím, že si přidám kilo ke své váze za každou svíčku navíc na mém narozeninovém dortu. Ale nedávná studie mě přiměla k přehodnocení této teorie: Výzkumný tým na Duke University vedený evolučním antropologem Hermanem Pontznerem, PhD, autorem knihy „“Burn: New Research Blows the Lid Off How We Really Burn Calories, Lose Weight, zjistil, že od 20 do 60 let je náš metabolismus stabilní – a to platí během puberty, těhotenství a menopauzy.

I po 60. roce se metabolismus snižuje jen velmi pozvolna, rychlostí asi jednoho procenta za rok.

Spalujeme s věkem méně kalorií?

Ve studii vědci analyzovali data od více než 6 400 lidí z celého světa, ve věku od novorozenců do 95 let. Zkoumali, kolik kalorií spálili každý den (klíčový ukazatel rychlosti metabolismu) a zjistili, že poté, co dosáhli vrcholu přibližně na rok, metabolismus se zpomaluje a počet spálených kalorií za den klesá každý rok asi o tři procenta. To trvá až do konce dospívání a počínaje kolem 20 let zůstává metabolismus konzistentní až do věku 60 let nebo tak nějak.

O co jde, kromě toho, že děti jsou stroje na spalování kalorií? Sečteno a podtrženo: Pokud vám ještě není 60, váš metabolismus pravděpodobně nemůže za žádnou váhu, kterou jste v poslední době přibrali. A i když je vám přes 60, stále to není příliš velký faktor. (Navíc existují důkazy, že hubnutí po 60 může být ve skutečnosti snazší, než když jste mladší!) Jinými slovy, skutečnost, že jsem si nedávno koupila úžasné nové džíny , které jsou o dvě čísla větší než mé staré oblíbené, má méně dělat s biologií a více co do činění s častým čerstvě upečeným chlebem a každodenní lahví vína, které jsem si dopřával během dnů vrcholící pandemie.

Pontzner říká, že zpracované potraviny, jako je chléb, mohou být snadno viníkem nechtěného přibírání na váze – i když pravidelně cvičíte, jako já. „Cvičení pro zdraví je velmi důležité, ale strava je váš nejlepší nástroj pro hubnutí, pro řízení hmotnosti,“ řekl Pontzer Dr. Oz . Jinými slovy, není šokující, že běh 20 mil týdně nezrušil účinky mé zvýšené konzumace komfortního jídla.

Jaký je nejlepší způsob, jak zhubnout, když stárneme?

Co tedy mohu – nebo spíše my – udělat, abychom se vrátili na svou bojovou váhu? Podle Pontznera mohou být výsledky studie posilující a pomáhají nám obnovit naše odhodlání zhubnout s ujištěním, že náš metabolismus stále tiká, stejně jako tomu bylo, když nám bylo dvacet a třicet.

„Neexistuje žádná neviditelná síla, která by vás nutí přibírat na váze,“ řekl Pontzner. „Místo toho můžeme převzít kontrolu nad svou stravou, zaměřit se na kalorie, které přijímáme, a kontrolovat tak svou váhu. Musíme se vrátit k základům, pryč od zpracovaných potravin. Zaměřte se na potraviny s vysokým obsahem bílkovin, vlákniny, celozrnné potraviny, a to bude nejlepší způsob, jak řídit svou váhu.“

To neznamená, že cvičení není důležité – pohyb těla je životně důležitý pro naše duševní zdraví i naše fyzické zdraví – ale pokud se snažíte posunout číslo na stupnici dolů, je dobré vědět, že starý vzorec množství přijatých kalorií vs. kalorie výdeje funguje ve věku 52 let stejně dobře jako ve 22 letech.

Mohlo by se vám také líbit...