Jídlo & recepty, Novinky, Tipy & rady, Zdraví

Jak zjistit, zda se mleté ​​maso pokazilo – a 2 snadné tipy pro jeho správné skladování

Od masových kuliček ve vydatné rajčatové omáčce až po šťavnaté hamburgery vařené na mé litinové pánvi, mohu dělat kulinářské zázraky s kilem mletého hovězího masa. Byly chvíle, kdy jsem na mase po nákupu našel pár šedých skvrn a nechal jsem ho pár dní odležet v lednici, až jsem si nebyl úplně jistý, jestli s ním dokážu vařit. Naštěstí existuje několik jednoduchých způsobů, jak zjistit, zda je mleté ​​hovězí maso špatné!

Jak poznám, že moje mleté ​​hovězí je špatné?

Při nákupu mletého hovězího masa lze s jistotou předpokládat, že všichni hledáme maso, které má jasně červenou barvu. I když může být na první pohled červený, když se vrátíte domů a vyjmete jej z obalu, možná zjistíte, že má nějaké šedé oblasti. A pokud jste jako já, automaticky to berete jako znamení, že maso je špatné.

USDA však říká, že tento efekt šedivění je způsoben tím, že kyslík ze vzduchu není schopen reagovat na červený pigment masa, který se nazývá oxymyoglobin. USDA dodává, že je běžné vidět předem balené mleté ​​hovězí maso, kde je vnější strana masa červená, zatímco vnitřek má šedohnědou barvu. Je to důsledek toho, že vnitřek masa nepřichází do kontaktu s kyslíkem, který by normálně udržoval přirozeně červený pigment masa. Celkově lze říci, že mleté ​​hovězí maso, které voní normálně a je zvenku červené, ale uvnitř trochu šedivější, je bezpečné.

Na druhou stranu, pokud je maso úplně šedé nebo hnědé, je to jasné znamení, že je zkažené a nemělo by se konzumovat. Čímž se dostáváme k našemu dalšímu tématu: Po výběru správného balení mletého hovězího masa, jak dlouho ho musíte vařit, než se zkazí v lednici nebo mrazáku?

Jak dlouho lze syrové mleté ​​hovězí maso skladovat v lednici nebo mrazáku?

Předbalené mleté ​​​​hovězí maso bude pravděpodobně mít na obalu datum minimální trvanlivosti, které označuje, kdy kvalita masa začne klesat. Chcete-li zůstat na bezpečné straně, dodržujte doporučení skladovat hovězí maso při nízké teplotě a v původním obalu a použít jej do jednoho až dvou dnů po zakoupení.

Čerstvost masa můžete uchovat také bezpečným zabalením do plastového sáčku nebo hliníkové fólie a uložením do mrazáku po dobu až čtyř měsíců. V opačném případě způsobí  nesprávné skladování mletého hovězího masa zvláštní zápach, matnou barvu a „lepkavou“ strukturu (fuj!).

Díky těmto snadným tipům by nakupování nejčerstvějšího mletého hovězího masa a jeho skladování mělo být hračkou.

Mohlo by se vám také líbit...