Jídlo & recepty, Novinky, Ostatní, Vzhled & krása

Toto prastaré ovoce může posílit funkci jater, rozpustit tuk a podpořit růst vlasů

Prostě milujeme objevování zcela přírodních prostředků, které pomáhají s různými aspekty našeho zdraví a wellness. Pokud jste například nikdy neslyšeli o angreštu, rozhodně byste měli pokračovat ve čtení. Bylo prokázáno, že živé zelené bobule zlepšují funkci jater, hubnutí, růst vlasů a další.

Toto ovoce, známé jako angrešt, bylo po staletí používáno v tradičních indických kulturách. Je to jedna z hlavních složek triphaly, ájurvédského doplňku známého tím, že podporuje trávení, zdraví střev a hubnutí. Samo o sobě však obsahuje docela silný seznam výhod.

Za prvé, angrešt se zdá být obzvláště užitečné pro naše játra. Studie na zvířatech z roku 2015 zjistila, že jedinci byli schopni odvrátit ztučnění jater, přestože byli krmeni stravou s vysokým obsahem cukru. Ovoce chránilo orgán před problémem tím, že podporovalo určité proteinové funkce. Další studie na zvířatech z roku 2017 měla podobné výsledky a také tvrdila, že angrešt snižuje tělesnou hmotnost a břišní tuk. Je třeba provést další studie s lidmi, ale je to jistě slibný začátek.

Angrešt má také neuvěřitelně vysoké hladiny vitamínu C, asi 600 až 700 miligramů v jedné malé bobule. Spolu s oživením našeho imunitního systému dělá z ovoce antioxidační elektrárnu, která posiluje zdraví střev a snižuje hladinu cholesterolu. 

Studie z roku 2020 také zjistila, že místní použití angreštu u mužů i žen zvýšilo rychlost růstu vlasů a hustotu nových pramenů. Výzkumníci tvrdili, že účastníci prokázali výrazné zlepšení již po třech měsících používání extraktu na vlasy a pokožku hlavy. 

Angrešt pochází z Indie, kde si jej lze snadno vychutnat jako celé bobule nebo ve šťávě. Pro nás ostatní je to trochu obtížnější najít, ale můžete si vzít prášek z angreštu a přidat ho do smoothies nebo ho smíchat s nosným olejem pro vlastní masku na vlasy . Recenzenti také tvrdí, že složka bohatá na antioxidanty dělá zázraky smíchaná s avokádem nebo jogurtem a aplikovaná jako pleťová maska. 

Mohlo by se vám také líbit...