Jídlo & recepty, Novinky, Ostatní, Zdraví

Pití kávy před snídaní může zaměňovat hladinu cukru v krvi

Jste vášnivým pijákem kávy? Pokud ano, nemějte obavy. Nejsme tu, abychom vám řekli, abyste přestali pít svůj oblíbený nápoj. Nicméně denní doba, kdy si dáte kávu, může ovlivnit hladinu cukru v krvi.

To, zda pijete kávu nebo ne, nemusí být tak důležité, jako kdy kávu pijete. Výzkum ze studie publikované v British Journal of Nutrition naznačuje, že konzumace kávy před snídaní a po špatném nočním spánku může negativně ovlivnit hladinu glukózy v krvi. Jinými slovy, můžete vyměnit jeden problém za druhý: vyčerpání za vysokou hladinu cukru v krvi. 

Pro účely studie bylo 29 zdravých účastníků výzkumu rozděleno do tří skupin: ti, kteří dobře spali a ráno pili horkou vodu, ti, kteří spali špatně a konzumovali horkou vodu ráno, a ti, kteří spali špatně a pili silnou černou kávu. ráno. Po vypití horké vody nebo kávy všichni účastníci požili dávku glukózy a poté si nechali dvě hodiny měřit hladinu glukózy, náladu a chuť k jídlu. 

Je zajímavé, že výzkum ukázal, že jedna noc špatného spánku nestačila k tomu, aby narušila glukózovou toleranci a inzulínovou reakci účastníků (ve srovnání s subjekty, které spaly celou noc). Několik studií již prokázalo, že častý nedostatek spánku a nestálý spánek jsou spojeny s vyšším rizikem metabolických onemocnění souvisejících s obezitou, takže kdokoli, kdo zažije občasnou bezesnou noc, se nemusí obávat. 

Výzkum však také ukázal, že jedna noc špatného spánku v kombinaci se silným šálkem kávy před snídaní způsobila, že se hladina glukózy v krvi účastníků dramaticky zvýšila. Jinými slovy, konzumace kávy hned po ránu může omezit schopnost člověka tolerovat cukr ze snídaňových jídel. 

Věda za snídaní jako první

Proč byste se tedy měli obávat zvýšené hladiny cukru v krvi po šálku ranního joe? Postupem času by opakované používání kávy k probuzení po špatném spánku mohlo ve vašem těle způsobit větší problémy.

Kofein například inhibuje adenosin , organickou sloučeninu, která podporuje spánek v mozku a slouží jako zdroj energie pro buňky. Zabránění adenosinu může ztížit kosterním svalům příjem a využití glukózy, která zanechává více glukózy v krvi.  

Kromě toho může kofein snížit vaši citlivost na inzulín stimulací uvolňování adrenalinu, který potlačuje působení inzulínu. Droga také zvyšuje sekreci kortizolu, stresového hormonu, který zvyšuje produkci glukózy a zvyšuje hladinu cukru v krvi.

Tento efekt je umocněn špatným nočním spánkem. Špatný spánek způsobuje, že vaše tělo uvolňuje také kortizol, který dále narušuje metabolismus glukózy a brání schopnosti vašeho těla kontrolovat hladinu cukru v krvi. 

Zvýšená hladina glukózy na jedno ráno nemusí stačit k tomu, aby vás znepokojila. Ale časem může vysoká hladina cukru v krvi neboli hyperglykémie způsobit změny, které vedou ke kornatění krevních cév. To může vést k ateroskleróze , která způsobuje, že se tuky, cholesterol a další látky hromadí na stěnách vašich tepen a omezují průtok krve. Hyperglykémie je také hlavním ukazatelem cukrovky.

Omezte nárůst cukru tím, že si dáte snídani před kávou

Naštěstí se nemusíte kávy úplně vzdávat, abyste se vyhnuli vysoké hladině cukru v krvi. Doplnění jídla jako první pomůže zabránit výkyvům cukru a regulovat hladinu inzulínu v těle. To je zvláště důležité, pokud máte hyperglykemii nebo cukrovku 2. typu. 

Jíst každé ráno plnohodnotné jídlo nemusí být váš styl, ale přesto můžete své tělo uvést na správnou cestu lehkou snídaní. I pouhá svačina, jako je banán, jogurt nebo kousek vícezrnného toastu, je lepší než nic, pokud si přesto plánujete dát ráno šálek kávy. 

Pro rychlou, snadnou a zdravou snídani před šálkem čerstvé kávy vyzkoušejte tyto nápady:

  • Oves přes noc nebo oves pro mikrovlnnou troubu : Chcete-li vyrobit oves přes noc, vložte oves do misky, zalijte mlékem a nechte směs přes noc v lednici. A je to. Pro extra podporu výživy můžete přidat i chia semínka. Chcete-li vyrobit ovesné vločky v mikrovlnné troubě, smíchejte rychlý oves a vodu v misce a poté je vložte do mikrovlnné trouby po dobu 90 sekund. Rychlé ovesné vločky můžete nahradit plochými ovesnými vločkami, ale nezapomeňte snížit úroveň mikrovlnného výkonu na přibližně 70 procent a prodloužit dobu vaření na tři minuty. Během vaření oves často kontrolujte, abyste zabránili rozlití.
  • Tropické smoothie : Pokud nejste skvělí v přípravě jídla, smoothies jsou skvělým způsobem, jak si před ranní kávou dát rychlé a velmi zdravé jídlo. Smíchejte kokosovou vodu, mražené kousky manga, hrst špenátu a chia semínka v mixéru. Rozmixujte do hladka a pijte dle libosti. Toto smoothie má další bonus: je skvělé v boji proti zánětům a nadýmání. 

Mohlo by se vám také líbit...