Novinky, Ostatní, Zdraví

Vtahování břicha nestahuje vaše břicho – ve skutečnosti vám může způsobit nevolnost

Kolik ti bylo let, když jsi začala vtahovat břicho? Pro mnohé z nás tato praxe začala v mladém věku. Jako děti jsme vídali štíhlé ženy s plochým břichem na lesklých obálkách časopisů a ženy v televizi, jak se dívaly na své odrazy a stěžovaly si na neexistující břicho. Myšlenka, že byste měli vypadat určitým způsobem, může vést k nezdravým návykům, od vyhýbání se všem sacharidům až po zatnutí břicha. Svírání břicha ( jak to někteří odborníci nazývají ) pro vás není dobré – i když mnoho z nás se učilo, že posiluje břišní stěnu a zlepšuje vaše držení těla. Ve skutečnosti to není dobré. Zde je důvod.

Problémy se sáním žaludku

Sání žaludku se může zdát neškodné, ale má řadu důsledků, které se pohybují od mírných až po těžké. Je to proto, že neustálé uchopování může způsobit dysfunkci v pěti různých sadách svalů :

  • Horní vlákna přímého břišního svalu neboli páru svalů, které se táhnou od žeber dolů k pánvi. Tento svalový pár udržuje vaše vnitřní orgány v klidu a pomáhá vám udržovat rovnováhu.
  • Vnitřní šikmé svaly nebo pár svalů, které se táhnou od vašich vnitřních kyčelních kostí až do středu žaludku. Tyto svaly vám pomáhají stabilizovat, když se otočíte a zatočíte.
  • Transversus abdominis neboli hluboký vnitřní sval umístěný pod šikmými svaly, který stabilizuje váš trup.
  • Bránice, neboli primární sval, který vám pomáhá dýchat, se nachází pod vašimi plícemi.
  • Svaly pánevního dna neboli skupina svalů, které probíhají od stydké kosti ke kostrči. Tyto svaly doslova tvoří „podlahu“ pánve a pomáhají podporovat dělohu, močový měchýř a konečník.

Může způsobit kyselý reflux.

Pokud jste někdy na rande snědli velké jídlo a pak se cestou ze dveří vtahovali břicho, možná jste již zažili tento nepříjemný vedlejší účinek . Uchopení břišních svalů stlačí žaludek dovnitř, což může způsobit, že částečně natrávená potrava a/nebo žaludeční kyselina proudí zpět do jícnu (hrubé, ale přesné). To je také důvod, proč přiléhavé oblečení může způsobit reflux .

Může způsobit bolesti zad.

Neustálé stahování svalů trupu je unavuje, což může vést k bolestem v jiných částech těla. Podle Julie Wiebe , klinické asistentky na oddělení fyzikální terapie na University of Michigan-Flint, tato bolest zahrnuje bolestivost a ztuhlost v kříži a kyčlích.

Může způsobit bolesti ramen a krku.

Když se vaše bránice nemůže správně roztáhnout, vaše tělo se pokusí najít jiné způsoby, jak dostat dostatek vzduchu. Plíce tedy tlačí nahoru místo dolů a ven, což může způsobit bolest ramen a krku.

Může vést k dysfunkci pánevního dna.

Ačkoli vtahování břicha může znít jako posilující pohyb, ve skutečnosti je to pohyb oslabující. Neustálé napětí vyvíjí tlak na vaše svaly pánevního dna, což je může oslabit a časem je zmenšit. To může přispívat k inkontinenci, prolapsu pánevního orgánu (když pánevní orgán, jako je močový měchýř, klesne ze své normální polohy  a vyboulí se do pochvy) a bolesti při sexu (napjaté a neohebné svaly pánevního dna mohou ztěžovat uvolnění během sex).

Může změnit vaše dechové vzorce.

Weibe poznamenává, že dlouhodobé omezení bránice může změnit způsob vašeho dýchání. Například může být obtížné zhluboka a dlouho dýchat, protože stažené svaly jsou méně pružné. Jeden zdroj odhaduje, že sevření žaludku může snížit příjem kyslíku až o 30 procent .

Jak se zbavit zvyku

Zde je několik prvních věcí, které byste měli udělat: Procvičte si protažení, relaxační techniky a hluboké břišní nádechy. 

Mohlo by se vám také líbit...